Firany- Zalety i wady poszczególnych materiałów

Firany- Zalety i wady poszczególnych materiałów

Firanki różnią się od siebie nie tylko kolorem, wzorem i długością, ale także materiałem, z którego zostały wykonane. Niektóre uszyte tak, by przepuszczać, jak najmniej promieni słonecznych, inne, by wyglądać lekko, delikatnie i optycznie powiększyć pomieszczenie, w którym się znajdują. Z jakiego materiału wykonane są firanki i którą tkaninę najlepiej wybrać?

Markizeta jest tkaniną przypominającą wyglądem siatkę. Gęstość splotu wpływa na wielkość oczek firanki. Im gęstszy jest splot, tym mniej światła przepuszcza tkanina oraz tym odporniejsza jest na upływ czasu. Niewątpliwą zaletą markizety jest to, że nie wymaga prasowania. Schnie wywieszona na oknie i sama się prostuje. Materiał ten bardzo dobrze się układa.

Żakard polecany jest miłośnikom klasyki. Jest często wybierany ze względu na bogate wzornictwo. Z bliska przypomina markizetę, składa się z drobnej siateczki. Stosowany jako samodzielny materiał oraz z dodatkiem bawełny. Dobrze blokuje promienie słoneczne i zakrywa wnętrze domu, szczególnie gdy zdecydujemy się na tkaninę o gęstym splocie lub z dużymi wzorami. Podobnie jak markizeta, żakard nie wymaga prasowania. Wilgotne firany wystarczy wywiesić na oknie, by same wyprostowały się pod własnym ciężarem. Wadą żakardu jest jego podatność na kurz. Firanki wymagają częstszego prania niż te wykonane z innego materiału.

Jeśli szukamy firany delikatnych i przejrzystych, warto zdecydować się na tiul. Są one jedwabne lub bawełniane. Mogą być gładkie lub wzorzyste. Dobrze się układają, jednak wymagają prasowania. Nie prostują się samoczynnie.

Możemy również zdecydować się na firany satynowe. Tkanina ta z jednej strony jest błyszcząca, a z drugiej matowa. Satynie nie można odmówić uroku, ma jednak wadę: również wymaga starannego wyprasowania przed powieszeniem w oknie.

Opinie (0)

Zobacz firmy

Klinika Dr Parda - Ginekologia estetyczna Warszawa

Gruszek i Jabłuszek 7
05-502 Piaseczno

Średnia Ocena

5/5
Argonium - Budowanie marki online

Goździkowa 14A/1
35-604 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5
Italia Style - Nowoczesne Sofy do salonu

Wrocławska 42
57-200 Ząbkowice Śląskie

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły

Salon w stylu klasycznym- meble, zasłony, dodatki

Salon w stylu klasycznym- meble, zasłony, dodatki

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie zasłon?

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie zasłon?

Sposoby wieszania zasłon i firanek

Sposoby wieszania zasłon i firanek