Pasy bezpieczeństwa czy ISOFIX?

Pasy bezpieczeństwa czy ISOFIX?

Decyzja dotycząca wyboru sposobu montażu fotelika jest dla wielu rodziców problematyczna. Czy rzeczywiście foteliki z systemem ISOFIX są najbezpieczniejsze? Aby odpowiedzieć na to pytanie należy cofnąć się do początków i wyjaśnić co było impulsem do jego powstania. Przeprowadzone pod koniec XX wieku badania w Stanach Zjednoczonych wykazały, że 70% fotelików stosowanych w samochodach jest przypiętych w sposób nieprawidłowy. W trakcie zderzenia taka sytuacja w drastyczny sposób obniża bezpieczeństwo dziecka. Fotelik może bowiem przemieszczać się po kabinie, co z kolei może być przyczyną poważnych obrażeń u malucha. Z tego względu, w 1991 roku został zaproponowanysystem ISOFIX,  który miał za zadanie eliminować błędy w montażu. Jego skuteczność sprawiła, że już 8 lat później stał się standardem, w który zaczęto wyposażać wszystkie nowo produkowane samochody. 

Montaż przy pomocy tego rodzaju rozwiązania jest banalnie prosty. Specjalne zaczepy redukują do minimum ryzyko popełnienia błędu. O tym, czy zamontowaliśmy fotelik w sposób prawidłowy powiadomi nas dźwięk kliknięcia lub specjalna kontrolka (opcja dostępna jest dla wybranych modeli samochodów). ISOFIX może przyczynić się zatem do znacznej poprawy bezpieczeństwa dziecka. Czy jest to jednak w pełni skuteczne i niezawodne rozwiązanie? Eksperci oraz wyniki badań, jasno wskazują, że nie do końca. System ISOFIX może zostać wykorzystany przez każdego producenta fotelików, zatem na rynku dostępne są również słabsze jakościowo egzemplarze, niesprawdzone w testach zderzeniowych. 
Niestety system ISOFIX spowodował tendencję generalizacji i wielu nieświadomych rodziców jest zdania, że każdy fotelik mocowany w ten sposób w 100% spełni swoje zadanie. To nie do końca prawda, gdyż bezpieczeństwo fotelika zależy również od wielu innych czynników. Ważne jest przede wszystkim odpowiednie dopasowanie do samochodu, dlatego foteliki kupowane przez Internet czy w supermarkecie, w którym nie mamy możliwości przymierzenia fotelika do samochodu, często nie zdają egzaminu. 
Sam system ISOFIX zainstalowany w foteliku nie jest zatem żadnym gwarantem, ani głównym kryterium, którym powinni kierować się rodzice podczas zakupu fotelika. Tym bardziej, że poprawnie przymocowany pasami samochodowymi fotelik również nie stwarza zagrożenia. Ważne są w tym przypadku oczywiście odpowiednie umiejętności, jednak obecnie nie jest najmniejszym problemem znalezienie specjalisty ze sklepu z fotelikami samochodowymi czy też poproszenie kogoś bardziej doświadczonego. Zarówno jeden jak i drugi system montażu może być zatem polecany do stosowania. 

Więcej informacji w serwisie www.ranking-foteliki.pl

Opinie (0)

Zobacz firmy

Argonium - Budowanie marki online

Goździkowa 14A/1
35-604 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5
SEONETIUM strony internetowe

Goździkowa 14 A/4
35-604 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5
Klinika Dr Parda - Ginekologia estetyczna Warszawa

Gruszek i Jabłuszek 7
05-502 Piaseczno

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły

Styl loftowy, czym się charakteryzuje?

Styl loftowy, czym się charakteryzuje?

Urządzamy stylowy i praktyczny gabinet

Urządzamy stylowy i praktyczny gabinet

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie zasłon?

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie zasłon?