Czym jest współczynnik przenikania ciepła okien i co on tak właściwie oznacza? Jaki jego wynik wskazuje na to, że wybraliśmy szczelne okna? Jak samemu można obliczyć współczynnik ciepła Uw? Warto poznać odpowiedzi na te pytania, by wybrać jak najlepsze okna do domu. Szczelne okna zadbają o ciepło w pomieszczeniach oraz przyczynią się do zmniejszenia opłat za ogrzewanie.
Im mniejszy współczynnik przenikania ciepła, tym szczelniejsze są okna. Nic więc dziwnego, że producenci najczęściej podają go nie jako wypadkową współczynnika U szyby oraz U ramy okna, ale tylko jako współczynnik przenikania ciepła szyby. Dlaczego? Szyba okna jest o wiele szczelniejsza niż rama, więc jej współczynnik przenikania ciepła wygląda znacznie lepiej na specyfikacji okien. Jest to zabieg typowo marketingowy. Norma przenikalności cieplnej okien określa natomiast szczelność całego okna. Wybrany przez nas system okienny musi się w niej mieścić, wówczas dokonujemy dobrego wyboru.
Jakie okna są najszczelniejsze?
Norma przenikalności okien jest zależna od wielu czynników. Duży wpływ ma na nią montaż. I nie tylko chodzi tutaj o nieprawidłową izolację okna, ale też o montaż okna w pionie lub pod kątem. Okna montowane pionowo na ścianie mają nawet o 40% lepszy współczynnik przenikalności ciepła niż okna dachowe, których montaż pod kontem jest przecież konieczny. W Polsce obowiązuje stała norma przenikalności okien. Nie może ona przekraczać 2,6 W/m²K, a w pomieszczeniach takich jak szpitale czy żłobki 2,3 W/m²K. Jednak przyjęte standardy okien przewyższają znacznie te ustalone. Ogólnie okna PCV powinny mieć współczynnik szczelności nie wyższy niż 1,5 W/m²K, a okna drewniane nawet 1,3 W/m²K. Te wskaźniki pomagają nam właśnie w określeniu, które okna są najszczelniejsze i jakie mogą powodować straty ciepła. Należy się jednak liczyć z tym, że im mniejsza wartość współczynnika przenikalności ciepła, tym droższe okna, ponieważ muszą być dodatkowo uszczelnione.
Czy Twoje okna są szczelne?
Możesz obliczyć współczynnik przenikalności ciepła w Twoich oknach, wystarczy tylko zebrać do tego potrzebne dane. Współczynnik przenikania okna otrzymujemy poprzez podzielenie strat energii W przez rozmiar okien wyrażony w m² pomnożony przez różnicę temperatury wewnątrz i na zewnątrz czyli K. Otrzymujemy więc wzór Uw= W/ m²*K. Na pierwszy rzut oka działanie może się wydawać nieco skomplikowane. O ile różnica temperatur jest prosta w policzeniu dzięki zmierzeniu jej termometrem pokojowym i zewnętrznym, a metraż okna podany jest w jego dokumentacji okna lub też daje się wymierzyć metrem, o tyle trudniej trudniej otrzymać W. Straty energii W otrzymamy dzieląc ilość zużytych kilowatogodzin energii przez wybrany okresu czasu. Może być to godzina a może cała doba. Straty energii to nic innego jak zużyta przez nas energia do ogrzania domu. Kiedy już obliczysz współczynnik przenikalności ciepła okien, dowiesz się czy Twoje okna mieszczą się w przyjętej normie.
Należy się liczyć z tym, że każde okna wywołują choćby znikome straty energii. Im większe przeszklenia w domu, tym więcej będziemy musieli wydać na jego ogrzanie. Dlatego producenci okien oferują coraz szczelniejsze modele okien, których można zastosować nawet kilka skrzydeł naraz, a nie nadszarpną one domowego budżetu.
2018-06-21 20:51:46
Adres IP:
*.*.*.24